Green Deal po našem? Samozřejmě, se vším všudy!
Před nedávnem přiznala končící eurokomisařka Věra Jourová, že ohledně nákladů na Green Deal nikdo v Evropské komisi nepředložil a patrně ani nezpracoval dopadovou studii včetně nákladů pro celou EU ani pro jednotlivé členské státy. Jasně, každé náboženství tu není od toho, aby se o něm diskutovalo, ale aby se hlavně následovalo. A klimatické změny a vliv člověka na ně jsou právě takovým náboženstvím, o kterém se nepochybuje, ale musí se pro něj udělat více než je možné.
A s takovýmto přístupem a pod tíhou takového náboženství jdou všechny další úvahy včetně těch ekonomických stranou. Co naplat, že je Evropa a její státy jsou zadluženy až „po uši“ a koho to zajímá, když jde o „život“ naší planety a našich dětí? Prostě dělejme vše, co je pro naplnění Green Dealu (všimněte si prosím, že používám záměrně obě písmena velká, abych podtrhl vážnost tohoto sousloví) třeba. Ať to stojí, co to stojí….
Takto k tomu přistupuje i naše vláda. Ta dnes projednala řadu opatření směřujících k naplnění greendealových cílů, tedy k uhlíkově neutrální Evropě po roce 2050. To mimo jiné znamená nemožnost užívání fosilních paliv po tomto roce. Zákaz nejen uhlí, ale i plynu nebo dřeva. Státní energetická koncepce, Politika ochrany klimatu a Národní klimaticko-energetický plán představují jakýsi český jízdní řád Green Dealu. Ten požaduje, aby se státy EU nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. Už do roku 2030 mají snížit emise skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.
V brzké době se zdraží vše: počínaje uhlím a dřevem, přes benzín a naftu, konče veškerou produkcí, protože nakonec na vše bude třeba přímo nebo nepřímo uvalit nějakou tu emisní daň, protože peníze, které již nyní nemáme, nebudou v budoucnu stačit. Může nám to při-padat šílené, ale je tomu tak. Nevím, kdo to vymyslel, ale tuším proč- jde tu o velké peníze a především o snahu prostřednictvím nového náboženství ovládat nás, občany. Udělat z nás „závisláky“ na dávkách a potažmo na evropské vládě.
Kdyby to ale k něčemu bylo, kdyby to opravdu bylo třeba….Klimatické změny jsou a budou, ale my lidé na ně máme minimální vliv. A Evropa, která se cítí povinována být lídrem v tomto usílí, si sama „reže“ pod sebou větev. Protože vším tím zdražováním se stává nekonkuren -ceschopnou a zaostalou ve srovnání s ostatním světem. A tento proces už započal. Evropa chudne a my s ní. A naše vláda v tom hraje prim….
MUDr. Marek Zeman, MBA
předseda spolku The Blue Academy, z.s.
theblueacademy.cz