Když ne Green Deal, tak tedy co?

Nové náboženství, náboženství klimatických změn a jejich „otčenáš“ tedy Green Deal, v žádném případě „nespasí“ životní prostředí, dokonce ani mu nijak nepomohou. Klimatické změny probíhají od vzniku planety Země. A ani ty dnešní nejsou vůbec nebo takřka vůbec ovlivněny člověkem, alespoň ne jeho produkcí skleníkových plynů. Přesto celosvětově chce lidské společenství a především Evropa v rámci „boje s klimatem“ utratit tisíce miliard Eur (tedy bilióny Eur) a to jen v nejbližších letech. Později ještě více. Vše v souvislosti s tzv. Green Dealem (Novou zelenou dohodou), kdy do roku 2050 má být Evropa uhlíkově neutrální. Co si pod tím pojmem představit? Jde o těžko dosažitelná stav, kdy veškerá zbytková produkce skleníkových plynů (mimo vodní páry) bude kompenzována jejich „stahováním“ z atmosféry nebo bude ukládána do speciálních úložišť, protože člověk vždy bude nějaké uhlíkové plyny produkovat.

Přitom není nijak podloženo, že právě člověk hraje v produkci skleníkových plynů rozhodující roli a ani není prokázáno, že skleníkové plyny jsou hlavní příčinou klimatických změn. Je tedy zcela zbytečné takto obrovské sumy ukládat do projektů, které velmi pravděpodobně nic na klimatu a jeho změnách nezmění. Tyto snahy v Evropě, která chce být lídrem v tomto boji, povedou k hospodářskému poklesu a zchudnutí Evropanů.

A přitom životní prostředí na většině planety potřebuje pomoci. Bojujme za zachování deštných pralesů například dotacemi pro ty jejich obyvatele, kteří jsou nuceni hledat obživu jejich kácením. Bojujme za čistotu moří a oceánů například tím, že budeme investovat do rozvoje metod „čistících“ moře a oceány od plastů či mikroplastů. Bojujme proti „brakování“ moří za účelem lovu všeho možného. Před několika lety k tomu vznikla Celosvětová smlouva o ochraně oceánů, s cílem zachovat mořskou biodiverzitu. Podpořme ji zásadním navýšením finančních prostředků. Vynaložme pro-středky na vyčištění obrovského množství skládek u rozličných velkoměst po celém světě. Začněme „čistit“ náš nejbližší vesmír od toho všeho „harampádí“, které jsme tam za 60 let cestování do kosmu zavezli. A je toho daleko víc. A nezapomínejme, že jedině bohatá společnost má prostředky na podporu životního prostředí, chudá společnost má docela jiné starosti!

MUDR. Marek Zeman, MBA

Předseda spolku The Blue Academy, z.s.

Přejít nahoru